Vzpriamený postoj človeka je v ríši zvierat unikátny. Mechanicky je to najkomplikovanejší zo všetkých spôsobov pohybu. Vývojovo trvá niekoľko rokov, pokým jednotlivec dokáže perfektne stáť a využiť všetky výhody vzpriameného postoja. Jednou z najdôležitejších výhod, ktoré mu poskytuje je uvoľnenie rúk, teda ich oslobodenie od povinnosti podieľať sa na pohybe tela v priestore a možnosť použiť ich pre iné činnosti.
Bežnou asociáciou s dobrým postavením tela je fyzické, mentálne alebo emocionálne upokojenie – rovnováha, teda správne postavenie tela nespájame s nadmerným svalovým napätím či s vypätým emotívnym stavom. Optimálne postavenie tela umožňuje konať rýchlo, ale bez náhlenia.
Správne postavenie sa nedosiahne jednoduchým cvičením a repetíciou danej akcie alebo postoja. Učenie nie je len mentálnou záležitosťou tak, ako získať nejakú zručnosť nie je len, fyzický proces. Správne postavenie tela si vyžaduje rozpoznanie celej situácie – uvedomenie si svojho tela, myslenia a prostredia. Proces učenia vo svojich počiatkoch spočíva v skúmaní možností nášho tela pri pohybe a konaní.